İstiridye Mantarı Yetiştirmek

İstiridye mantarı yetiştirerek kısa aralıklarla binlerce TL kazanmanız mümkündür. Son derece kolay bir süreç olması, her zaman için bakıma uygun bir yapıya sahip olması da mantarın değeri sayesinde kazancınızın artmasını sağlıyor. Türkiye’de de rahatlıkla yetiştirilebilen besinlerden bir tanesi olması sayesinde, her zaman için bu türdeki mantarı yetiştirebilirsiniz.

Para kazandıran iş fikirleri arasında özellikle bu alana ilgi duyan kişiler tarafından sıkça tercih edilen yöntemlerden bir tanesi haline geliyor. Yetiştiricilik konusunda edineceğiniz bilgileri kısa süre içerisinde kullanabilir ve düşük maliyetle kazancınızı artırabilirsiniz. Maliyetin düşük tutulması, kazanç oranının çok yüksek olması sayesinde oldukça yüksek miktarlar elde etmeniz de mümkün oluyor.

İstiridye Mantarı Yetiştirmek Nasıl Yapılır?

Genellikle yetiştiriciler tarafından saman kullanılır ve doğada genel olarak kütük kenarlarında yetişen mantarın kısa süre içerisinde samanda yetiştirilmesi sağlanır. Bunun için, samanların uzunluklarını kısa ve küçük parçalar haline gelecekleri şekilde belirlemeniz gerekiyor.

  • İstiridye mantarı yetiştirmek için öncelikle samanları küçültmeli, daha sonra ise samanı birbirinden ayırdığınız parçalar halinde nemlenmeye bırakmanız gerekiyor.
  • Nemlenen samanları üçüncü aşamada sıcak suda haşlamalısınız. Haşlanan samanların 30 dakika sonra sudan çıkarılması ve süzülmesi gerekiyor.
  • Temiz bir yüzey üzerinde yayılı halde bırakmanız gereken samanların soğuduğundan emin olun.
  • Soğuyan ve dağınık bir halde bulunan samanların toplanmasının ardından, bir naylon torbaya koymanız gerekiyor. içerisine dökeceğiniz sporlarla birlikte, naylon torbanın içerisine sıralar halinde dökme işlemini yapmanız gerekiyor.
  • Bir sıra saman, bir sıra spor koyarsanız daha verimli olacaktır. En son ise naylon torbanın ağzını bağlayarak, ufak bir çubukla küçük delikler açmanız gerekiyor.
  • Kuluçka süresinde 20 – 25 derece ısı bulunan ortamda ışığın odaya girmemesini sağlayacak şekilde torbayı saklamanız gerekiyor.
  • Kabarcıkların oluştuğunu görmeye başladığınızda, 15 ila 18 derece odaya alabilirsiniz. Naylon torbayı keserek açacağınız yetiştirme döneminin ardından, mantar başının tam olarak açılmadığı son evrede hasat edebilirsiniz.

İstiridye Mantarı Nedir?

İstiridye mantarı yetiştirerek binlerce Türk Lirası kazanılması, spor satın alınarak yapılacak olan üretimlerle çok yüksek miktarlar elde edilmesi mümkün oluyor. Steril kültür sporlarının bu aşamada oldukça büyük bir önemi bulunuyor. Alacağınız sporları saman veya bir kütük kenarlarında, bölgeyi nemlendirme işlemlerinin ardından yetiştirmeye başlayabilirsiniz.

İstiridye Mantarı Yetiştirmek İçin Neler Gerekir?

İstiridye mantarı yetiştirme sürecinde herhangi bir problem olmaması, uzun vadede çok yüksek miktarların elde edilmesini sağlıyor. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bilinen pek çok ülkede faaliyetlerinizi sürdürerek, kilogram fiyatı üzerinden satışınızı sürdürebilirsiniz. İstiridye mantarı yetiştirilebilmesi için ilk gereksiniminiz sporlar olacaktır.

Ekim için öncelikle sporları steril kültür mantarları sayesinde temin edebilir veya direkt olarak aşılamaya hazır olan sporlarla üretim yapabilirsiniz. Bir kurumla bu  tür faaliyetlerin sürdürülmesine kıyasla, kendiniz yapmanız her zaman için kazancınızı katlamanıza yardımcı olacaktır. Yetiştiriciler tarafından substrat da alınması gereklidir. Bunun için kullanıma uygun olan iki materyal bulunuyor. Özellikle saman çok daha kolay bir toplama süreci sunuyor fakat isterseniz kütükler de oluşturabilirsiniz.

Yetiştirme sürecinde spor oluşumunu sağlayacağınız ortam için saman veya kütük, sporlar, naylon torba, 20 – 25 derece ısıya sahip ortam, güneş ışığı girmeyen bir kuluçka odası gereklidir. Bu sayede bir süre sonra mantarlarınız çıkmaya başlayacak ve toplanmaya uygun hale gelene kadar büyümeye devam edecektir. Yetiştirme sürecinde özellikle 15 ila 18 derece aralıklarındaki bir ortamda tutulması gereken mantarlar, burada son boyutlarına ulaşırlar. İstiridye mantarı yetiştirmek, para kazandıran iş fikirleri arasında, uygun fiyatlarla binlerce kişiye sunulan imkanlarla bulunuyor.

Load More Related Articles
Comments are closed.